Socialinis verslas – dirbtuvės „Auksinės rankos”

2022 metai labdaros ir paramos fondo „Gyvenimo vartai” gyvenime buvo ženklūs socialinių medžio darbų dirbtuvių „Auksinės rankos” įkūrimu Kaune, Kapsų g. 11. Šios idėjos įgyvendinimui padėjo Europos Socialinio fondo agentūros (ESFA) Lietuvoje kuruojama programa „Alternatyvių investicijų detektorius” (AID), teigiamai įvertinusi dirbtuvių idėją ir iš dalies finansavusi jų pradžią.

Labdaros ir paramos fondas „Gyvenimo vartai”  rojektui „Auksinės rankos” planuoja ilgametį tęstinumą –  plėtojant „Auksinių rankų“ socialinį verslą, dirbtuvių produkciją ketinama realizuoti bendruomenės teritorijoje esančiame Žaliakalnio turguje, NVO palapinėse Kauno bei šalies mugėse ir specializuotoje interneto parduotuvėje. Projektas „Auksinės rankos” dabar nedirbantiems kauniečiams taip pasiūlys dalyvavimo socialiniame versle galimybes. Svarbiausia – net ir ilgai nedirbantys žmonės galės gauti užimtumo paslaugą, žinių, patys pasidaryti medžio dirbinius, o bendruomenės nariai ir moksleiviai – sužinoti apie medžio darbus. 

O kol kas mūsų organizacija, remiama „Alternatyvių investicijų detektoriaus„, per 2022 metus nuėjo tokį naujų patirčių ir pasirengimo kelią:

Pavasarį

Kovo 24 d. projekto darbuotojų komanda dalyvavo interneto mokymuose socialinio verslo inovatoriams, kuriuos vedė socialinio verslo praktikai Monika Stankevičiūtė ir Arūnas Survila iš NVO „Avilys“ bei  Nacionalinio socialinės integracijos instituto.

Gegužės mėnesį prasidėjo projekto I etapo veiklos, skirtos pasiruošimui dalyvauti socialinio verslo „Auksinės rankos“ veiklose. Fondo įdarbinimo tarpininkas ir socialinė darbuotoja pirmajai 10 dalyvių grupei įvertino klientų poreikius ir galimybes, sudarė individualius pagalbos planus, informavo apie prieinamas paslaugas bei mokymus, konsultavo, padėjo tvarkyti dokumentus, tarpininkavo įsidarbinant. Buvo išbandytos galimybės bedarbius integruoti į darbo rinką ir padėti susirasti pastovų darbą.

Vasarą

Birželio mėnesį su džiaugsmu galėjome apibendrinti pirmuosius projekto rezultatus -iš pirmosios 10 dalyvių grupės net 7 asmenys arba 70 proc. įsidarbino ar pasirinko įsidarbinimą palengvinsiančius mokymus. Tuo pat metu Kapsų g. 11, Kaune pradėtos įrengti medžio ir meno dirbtuvės. Jose projektas „Auksinės rankos” – dabar nedirbantiems kauniečiams pasiūlė lavinti savo darbinius įgūdžius ir gaminti įvairius gaminius. Dirbtuvių įrengimo darbai taip pat prasidėjo su Užimtumo tarnybos Kauno mieste parama.

Liepos 14 d. Vilniuje, Europos socialinio fondo agentūros salėje LPF „Gyvenimo vartai“ komanda dalyvavo Socialiniuose pusryčiuose, tuo pačiu pažymėtas ir Alternatyvių investicijų detektoriaus (AID) projekto 2-asis gimtadienis. Tai buvo puiki proga susitikti su projekto vadovais bei keliasdešimt organizacijų iš visos Lietuvos. Kolegos taip pat sprendžia socialiai pažeidžiamų, socialinę riziką ir atskirtį patiriančių asmenų problemas. Buvo malonu pažinti kolegas bei sužinoti apie jų taikomus išradingus ir inovatyvius metodus, padedančius įdarbinti ir įsidarbinti.

Liepos mėnesį pradėta burti nauja į darbo rinką ir gyvenimą grįžtančių bedarbių grupė. Šalia socialinės  darbuotojos ir įdarbinimo tarpininko, projekte pradėjo dirbti ir juos konsultuojantis Marketingo, dizaino, verslumo specialistas.

Rugpjūčio mėnesį projekte „Auksinės rankos“ toliau buvo tęsiamas pasirengimas ne tik įsidarbinti, bet ir dalyvauti socialiniame versle. Fondo patalpose Kapsų g. 11 (viso 50 kv. m.) buvo įrengtos medžio ir meno dirbinių dirbtuvės su mėgėjiškomis medžio apdirbimo staklėmis. Susidomėjusiems bedarbiams ir ekonomiškai neaktyviems žmonėms padėti angažuotas patyręs pedagogas – medžio meistras.

Rugpjūčio 25 d. įvyko pirmoji vieša „Atvirų durų” diena medžio dirbtuvėse ir atvyko pirmieji jų lankytojai iš Žaliakalnio bendruomenės. Su dirbtuvių įrankiais supažindino medžio meistras Skirmantas, projekto istoriją pasakojo įdarbinimo tarpininkas Simonas. Po visų pasisakymų laukė arbata su medumi ir vaišės. 

Rudenį

Rugsėjį gavome teigiamą Europos socialinio verslo agentūros (ESFA) mūsų vykdyto projekto I etapo įvertinimą. Tai atvėrė kelius, kad iki 2023 m. kovo mėnesio pagalbą įsidarbinant, keičiant kvalifikaciją, pasirenkant mokymus mūsų konsultantai II etape teiks dar 30-čiai projekto „Auksinės rankos” dalyvių.

Spalio mėnesį mūsų dirbtuvės buvo pilnai paruoštos darbui. Buvo sutvarkytos medžio apdirbimo staklės, paruošti įrankiai, nustatytu laiku užsiimantiems darbais padeda medžio meistras. Prieš kiekvieną užsiėmimą vyksta darbo saugos instruktažas, dalyviams nemokamai suteikiamos reikiamos priemonės (ausinės, apsauginiai akiniai).

Lapkritį projekto dalyviai pagamino pirmuosius gaminius, kuriuos matote iliustracijose aukščiau – medžio indus, padėkliukus. Tuo pat metu fondo darbuotojai pasirengę porinėmis darbo dienomis (antradieniais, ketvirtadieniais) nuo 9 iki 16 val. priėmė besidominčius, pristatė, aprodė dirbtuves, teikė informaciją. 

Besidomintiems „Auksinių rankų” dirbtuvėmis parengėme ir specialią prezentaciją (lietuvių kalba). 

Gruodžio 15 d. ketiname vėl dalyvauti  Europos socialinio fondo agentūros projekto „Alternatyvių investicijų detektorius” susitikime – socialiniuose pusryčiuose. Juose bus pateikta projekto „Alternatyvių investicijų detektorius (AID)“ informacija, pasidalinama pasiektais rezultatais, ten išgirsime daug patirčių, įžvalgų, pasiūlymų ir taip stiprinsime AID partnerystę.

Projektą „Auksinės rankos” remia Europos socialinio fondo agentūra.